Mistrovství ČR ve wakeboardingu

7/5/2016 se ve Stráži pod Ralskem koná Mistrovství republiky ve wakeboard a wakeskate. Suicide Angels jsou partnery akce, takže jestli se chceš s holkama potkat naživo, podpořit charitu a vůbec si užít super den, pak doraž i Ty. A o čem takový mistrovství vlastně je nám řekl hlavní rozhodčí Rene Krol.

Kdo stojí za organizací závodů?

V Čechách jsou závody organizovány trochu jinak než kdekoliv v zahraničí. Tam si většinou závody organizují samotné vleky. U nás visí celá organizace na triku spolku WATER SPORTS, který je zároveň i sportovním klubem právě pro wakeboardové a wakeskatové nadšence. Dáváme dohromady i portálwww.wakemag.net, který je vlastně největším médiem v Čechách, co se o tento sport zajímá a přináší o něm pravidelné zprávy. Stačí navštívit :)

Jakou má vlastně wakeboarding v ČR tradici?

Je asi potřeba říct, že naše závody jsou o vlekovém wakeboardingu. Tedy o wakeboardingu provozovaného na vlecích, které z valné většiny byly postaveny původně pro vodní lyžaře. A to už za hlubokého socíku. Samotný wakeboarding se začal v ČR provozovat v devadesátých letech. Nejdříve za lodí, a poté se nadšenci postupně přemístili na vlek. Důvody jsou jasné – větší dostupnost, levnější ježdění a větší variabilita jízdy hlavně díky vznikajícím překážkám a skokům na tratích, což je samozřejmě mimo air triky největší fun!

Na co byste nalákali diváky?

Diváci se na našich závodech mohou samozřejmě podívat jak jezdí česká a evropská špička. Uvidí tak všechny možnosti wakeboardingu, ať už zmíněné airové triky (různě velké polety, kotrmelce ve vzduchu apod.) tak i na absolutní rodeo na překážkách. Závody jsou samozřejmě doplněny živou produkcí pomocí DJ, takže si mohou užít i kvalitní hudbu. Letos bude veškerá muzika produkována ze zbrusu nové káry od RedBullu, takže sound to bude určitě patřičně hutný. Závody nás bude provázet MC Kajag, a to je opravdu neskutečný zážitek poslouchat jeho neustávající flow. Mimo to pořádáme i doplňkové soutěže právě pro diváky. Tou nejnabitější bývá Burger Contest o nejlepší burger připravený v našem speciálním stanu. Samozřejmostí jsou dále stánky s vybavením, oblečením a sportovními potřebami, kde je možné si všechno ošahat, vyzkoušet, poptat se kovaného personálu na cokoliv Vás konkrétně napadne.

S jakým předstihem se vlastně Mistrovství ČR musí připravovat? Co všechno to obnáší?

To je těžké specifikovat. Je to vlastně taková nekončící jízda. Takže v průběhu jednoho seriálu už postupně dáváte dohromady ten následující. Důležití jsou pro nás samozřejmě partneři, protože veškerý výdělek dáváme na pokrytí provozních nákladů, ale hlavně do cen pro jezdce. Takže spolupráce s partnery je právě věc, na kterou musíme hodně dbát, aby byly partneři spokojení a zůstávali s námi i na další období a jejich počet tak spíše rostl než klesal. Dále nás určitě tlačí termíny. Závody jsou od letoška homologované pod IWWF (International Waterski and Wakeboard Federation) a termíny je potřeba nahlásit do konce roku na rok následující. Stejně tak i na českém svazu jsou podobné termíny. Takže do Silvestra musíme mít jasno, co a jak dále. Vzhledem k důležitosti závodů je potřeba mít i kvalitně vyškolené rozhodčí, kteří musí být rovněž pravidelně certifikováni. No a všechno to musíme skloubit dohromady, aby byly spokojení všichni včetně samotných závodníků.

Tak a teď pro naprosté laiky – v jakých disciplínách se vlastně závodí? A co dělají wakeboardeři v zimě?

Disciplíny jsou dvě základní – wakeboard a wakeskate. Wakeboard je spíš podobný snowboardu (má vázání a je celkově větší). Wakeskate je opravdu skateboard na vodě (jezdí se v teniskách, prkno není nijak přikurtováno k nohám a triky jsou dost podobné). Závody jsou pak rozdělené do věkových kategorií – děti do 15, junioři do 19, OPEN a starci nad 30 :). Všechno je samozřejmě rozčleněno na mužskou a ženskou verzi. Zima je takový smutný období no :D :D  Ne dělám si samozřejmě srandu. Spousta lidí jezdí na snowboardech, ale konečně se také lidi dostávají i do zahraničí. Hezky na vleky do tepla. Destinací je spousta – Egypt, Turecko, Maledivy, Filipíny, Thajsko… Špičkoví jezdci většinu zimní sezóny tráví tam a připravují se na léto v civilizaci :)

Co když se nevydaří počasí?

To nás moc nezajímá. Déšť je vlastně pro wake super. Překážky jsou krásně mokré a všechno lépe klouže. V teple a sluníčku jezdí jen másla! Katastrofou je ale bouřka. Vlek je elektrické zařízení a z důvodu možných blesků se tak musí pro bezpečnost všech vypínat. I když by to určitě mohlo přinést nové zajímavé triky. Dalším problémem je silný vítr. Ten rozkýve lana a přinese velké vlny, takže není ježdění nejpříjemnější a všechno je tak nějak nepředvídatelné.

Pro koho vlastně Mistrovství ČR je? Plánujete i mezinárodní účast?

Jak už jsem psal. Všechny letošní závody jsou již registrovány pod IWWF a mají certifikaci jako mezinárodní závody. Jsou tedy součástí mezinárodního kalendáře závodů a již máme potvrzeno několik evropských jezdců a očekáváme i někoho přespolního. V tomto trendu rozhodně chceme pokračovat a doufáme, že se závody podaří a budou každým rokem větší a větší a tím i zajímavější pro diváky a vlastně i pro další jezdce.