THOMAS alias ELYS THE DOG

1. Jak ses stal fotografem?
Focení mě vždycky zajímalo, ale tak nějak se to vyvrbilo kolem roku 2010, kdy jsem si začal fakt začal užívat to, že fotím přímo já sám. Prostě asi nastala správná doba a měl jsem to správný rozpoložení. Najednou jsem zjistil, že jsem focením úplně posedlý. Přišel jsem na to, že jsem šťastný, když můžu zachytit nějaký krásný moment
nebo objekt a tím způsobem ho zvěčnit. Jen tak, pro mě. Ale hrozně mě to bavilo, a protože jsem měl i odezvu od lidí, tak jsem v tom pokračoval.

2. Co Tě nejvíc motivuje?
Mým hlavním cílem je fotit tak, jak chci já. Je to prostě moje vášeň a svým způsobem si egoisticky fotím sám pro sebe. Takže mi moc nejde o názory druhých, na druhou stranu mám radost, když se moje práce někomu líbí. A pokud jsou spokojené modelky, tak to je víceméně vše, čeho jsem chtěl dosáhnout. Nejsem umělec, prostě mě baví experimentovat a zkoušet věci, co chci. A protože nefotím ani pro slávu, ani pro peníze, mám určitou svobodu v tom, co dělám. To je vše, o co mi jde. Je fakt, že mi někdo vyčítá nedostatek „uměleckosti“, a že to lidi mate. Ale nefotím pro ně, fotím pro sebe.

3. Proč ses stal fotografem projektu Suicide Angels?
Víceméně úplně náhodou. Jedna z mých modelek mi přeposlala zprávu, že SA shánějí fotografy. Neměl jsem v plánu fotit pro někoho jiného, protože je to do určité míry většinou spojeno se ztrátou tvůrčí svobody. Ale charitativní rozměr SA mě natolik oslovil, že jsem se rozhodl to zkusit. Protože je mnohem jednodušší dělat cokoliv, co miluješ, pokud je to navíc pro dobrou věc. Tak jsem Věře (zakladatelce projektu) poslal link na mou stránku a o pár minut později jsem byl součástí. A o to intenzivněji po prvním osobním setkání, kdy jsem se sám za sebe rozhodl, že to je něco, co opravdu chci zkusit. A jsem doteď nesmírně ráda, že jsem to udělal.

4. Máš jako fotograf nějaký sen?
Sen vlastně ani ne. Snad jen, aby mi nikdy nedošla inspirace. nepřemýšlím moc dopředu. Jsem šťastný tady a teď. A s každým dalším focením se učím.

5. Co Ty a tetování? Kdy ses nechal potetovat poprvé a kolik kousků na svém těle teď vlastně máš?
Už celkem dlouho jsem měl v hlavě nápady na svoje tetování. A váhal jsem jen proto, že jsem chtěl pouze kérky, které by byly propojené s mým životem. Vloni jsem se definitivně rozhodl, což vlastně přesně korespondovalo s obdobím, kdy jsem začal spolupracovat se SA. Občas věci do sebe tak pěkně zapadnou. Takže teď – za rok – mám 6 kousků a spoustu volného místa.

6. Co Tě ještě kromě focení baví?
Elys – pes. Další mojí velikou vášní je cestování. Samozřejmě hudba. A spousta věcí, na které bych měl rád o něco víc času.

7. Kde bereš inspiraci?
Asi v životě. Je to tak úžasná věc. Krása věcí, jimiž jsme obklopeni. Je hrozně moc věcí, ze kterých mám radost, a jejichž hodnotu nelze vyčíslit. Prostě se snažím být šťastný a moc lidi neobtěžovat.